Šířka ráfku a pláště

Šířka ráfku a pláště

  • 28. 4. 2018 ,
  • zaplety .cz
Šířka ráfku a pláště
Šířka ráfku se udává v běžných milimetrech. K určení vhodné šířky pláště se bere v úvahu vnitřní šířka ráfku.
Šířka pláště se udává zpravidla v palcích podobně jako průměr pláště (1 palec = 2,54cm).
 
 
Vždy existovalo doporučené rozpětí šířky ráfku pro určité rozpětí šířky pláště, to není nic nového. S příchodem širších ráfků na trh se jen tato otázka vhodného výběru šířek více otevírá. V současné době je trendem použití širšího ráfku i pro užší pláště. To platí především pro bezdušové systémy (TLR). TLR plášť se v širším ráfku lépe usadí, jízda je pak o něco komfortnější, plášť má lepší trakci a zároveň lépe odolává defektu, především pak defektu bočnic. Výhodou této kombinace by měla být i lepší těsnost celého systému, ale to je diskutabilní, záleží také na kvalitě provedení pláště a přesnosti vyrovnání boku ráfku z výroby.
 
Na milimetr přesné určení šířky ráfku pro MTB plášť šířky např. 2.25 žádný výrobce ráfku neudává. Výběr šířky ráfku k šířce pláště, tak dál zůstává hlavně volbou zdravého rozumu, ten napoví víc než tabulka. Je docela jasné že k šířce ráfku např. 19mm se plášť šířky 2.50 nehodí. Stejně tak nebude k šířce pláště 1.70 nejlepší volbou ráfek šířky 30mm.
 
Výrobci doporučované údaje kompatibilních šířek ráfek/plášť bývají dost vágní. Příkladem je tabulka od DT Swiss, která pro šířku pláště 2.20 uvádí kompatibilní vnitřní šířku ráfku v rozpětí 18 - 39,4mm.