TLR a UST - vzájemná kompatibilita

TLR a UST - vzájemná kompatibilita

  • 14. 12. 2018 ,
  • zaplety .cz
TLR a UST - vzájemná kompatibilita

Mezi systémy TLR (Tubeless Ready) a UST (Universal Standard Tubeless, původní název - Uniform System Tubeless standard) není plná kompatibilita, přesto je řada lidí kombinuje. Jak je vidět na obrázku pod textem, tvar patek TLR a UST je na první pohled odlišný. UST ráfek nemá zcela uzavřené patky, proti tomu systém TLR používá zpravidla patky uzavřené do pravého úhlu (vyjma Hookless provedení patek). Stejně tak jsou podle použitého systému odlišné tvary patek TLR a UST pláštů. Jiný je i vnitřní obvod dosedací plochy pro plášť, vnější obvod samozřejmě zůstává zachovaný podle standardizovaných rozměrů 26er/650b/29er...

K vidění bývá nejčastěji kombinace UST ráfku a TLR pláště. Oba systémy spolu mohou fungovat, ale plně kompatibilní nejsou. Výrobci ráfků/plášťů kombinaci proto nedoporučují. Někteří výrobci poukazují na riziko vysmeknutí pláště z ráfku. Často k tomu dochází u starších plášťů s už částečně vytahanou patkou. Nový plášť jde na ráfek nasadit hůře, ale postupem času patka povolí.

Za méně problémovou se pokládá kombinace UST ráfku s TLR pláštěm se zesílenou bočnicí. Tu mají zpravdila pláště se zvýšenou ochranou proti defektu. Silnější bočnice se časem tolik nevytahuje a poskytuje i méně nahuštěnému plášti relativně dobré usazení v ráfku.

Za více rizikové pak platí použití lehkého staršího pláště bez zesílených bočnic. Za vůbec nejproblémovější a nejméně spolehlivou se pak označuje kombinace UST ráfku s TLR pláštěm typu Tubeless Easy (jejich produkcí je známé především Schwalbe). Jedná se o bezdušový plášť s volnější patkou už z výroby, ta usnadňuje jeho nasazení na ráfek. Protože používáním se postupem času bude plášť ještě vytahovat, je v tomto případě riziko vysmeknutí pneu už tak vysoké, že je prakticky jen otázkou času.

Ať už ale použijete jakýkoliv TLR plášť v kombinaci s UST ráfkem, vždy bude viset otazník nad těsností. Rozdílný tvar patek UST ráfku a TLR pláště neumožňuje jejich správné dosednutí do sebe a těsnost proto neni vždy zcela spolehlivá.

Opačná kombinace TLR ráfku a UST pláště je pak vyloučená zcela. Masivnější patky UST pláště do subtilnější bočnice TLR ráfku dostatečně nezapadnou.

Kompatibilita resp. označení použitého systému je na ráfku/plášti vždy uvedené. Systém UST je standardem a proto je orientace v názvu jednoduchá, pro tento standard se používá vždy jen jedno označení - UST. Proti tomu používanější systém Tubeless Ready není standardizovaný a proto může nést různá označení, např. zkratkou - TLR, TR, TC, NT apod. (podle výrobce) nebo slovy celým názvem - Tubeless Ready.