Vyrovnání napětí drátů - WTB

Vyrovnání napětí drátů - WTB

Vyrovnání napětí drátů - WTB

Wheel TENSION BALANCING - vyrovnání napětí jednotlivých drátů (provádíme pouze u kol zakoupených na ZAPLETY.cz).

WTB (wheel tension balancing) = vyrovnání odchylek v napnutí drátů.

Běžně se provádí většinou jen čtyři úkony spojené se stavbou zapletených kol: 1. zapletení, 2. centrování, 3. vystředění ráfku, 4. kontrola hodnoty max. napnutí drátů.

 

Vyrovnání napnutí je další, už výrazně pracnější servisní zásah s vysokou časovou náročností.

 

Proč se WTB provádí ?

Korekce odchylky v napnutí drátů zvyšuje na prvním místě efektivitu přenosu síly jezdce. Dál přispívá k delší životnosti výpletu jako celku, výplet je stabilnější a odolnější vůči rázům přicházejících od terénních nerovností, prodlužuje se tak interval nutný pro docentrování. Minimalizuje se riziko samovolného povolení niplů, není proto nezbytně nutné nipl zajišťovat lepidlem nebo používat niple s už integrovaným systémem proti povolení.

 

WTB a kontrola max. napnutí drátů.

WTB často lidé zaměňují za běžnou kontrolu max. napnutí drátů pomocí Tensionmeteru (zmíněno v bodě 4. kontrola napnutí drátů). Při WTB se nekontroluje maximální napnutí výpletu, ale rozdíl/odchylka napnutí (v %) mezi všemi dráty v kole. Cílem je zjistit na jakou sílu je každý z drátů napnutý a vyrovnat případné větší rozdíly, tak aby se napnutí drátů na stejné straně výpletu blížilo podobné hodnotě.

 

WTB v rubrice TECH